Math Lesson Plans

math lesson plansStudents can never have too much math! These lesson plans are applied lessons in math, from showing how to calculate simple interest to determining “Price Per Unit” when shopping.

Math Lesson Plans For Elementary School And Up

Calculating Simple Interest

  • Source: EconEdLink, by Mike Fladlien
  • Description: This is a basic introduction to interest and its calculation for students. It covers a few different interest rate levels and time periods.
  • Using HowTheMarketWorks: We make it interactive! Have your students use our Investment Return Calculator to calculate the growth of savings over time, showing the difference between simple interest and compound interest, and even adjust according to inflation! This is also integrated into our Assignments feature, so your students can answer the quiz at the end and get credit using your Report Card.

Click Here To Access This Lesson Plan

What’s My Interest?

  • Source: EconEdLink, by Connections Cross-Curricular
  • Description: This lesson is a basic approach to calculating interest using a jellybean exercise (with an interest-bearing jellybean account), building into real-world exercises with bank rates.

Click Here To Access This Lesson Plan

A Penny Saved

  • Source: EconEdLink, by Mike Fladlien
  • Description: These lesson plans walk students through the basics of interest growth and compounding. The second half goes through more complex topics like Real interest rate, returns on investment, and nominal interest rate, but the first half of the lesson is appropriate for younger students.
  • Using HowTheMarketWorks: Our Compound Interest Calculator is great for the first half of the lesson, where students can see how their savings grows over time, while our Investment Return Calculator is great for the second half, since it can be used to control for inflation to find Real and Nominal interest rates. Since these are both integrated into our Assignments feature, it makes it easy to assign as homework, and follow all your students’ progress in their Report Card!

Click Here To Access This Lesson Plan

Math Lesson Plans For High School And Up

A The Best Deal

  • Source: EconEdLink, by Kent Steen
  • Description: Students will work through a list of groceries and attempt to see which is offering the best “Deal” by calculating and comparing the price per unit.
  • Using HowTheMarketWorks: When students are buying Exchange Traded Funds on HowTheMarketWorks, it is possible that the underlying assets of the fund are worth more or less than what the ETF is actually trading at in the markets. Have your students calculate the value of DIA, an ETF that tracks the Dow-Jones Industrial Average, using the value of the underlying stocks (they can find this information under “Filings” when looking up DIA in the Quotes tool). Is the ETF trading at a higher or lower value than its underlying assets?

Click Here To Access This Lesson Plan

 

Do you have a great lesson plan you would like to share, or know where we can get more to feature here? Contact our Support Team and let us know!